Junior Competition Results

To enter your child into the English skills challenge and junior competitions please book in the shop you will need to register your child on the English Golf unions website as this is a national event with the top five juniors at the end of the year go to the final in London. Follow the registration on the following link www.getintogolf.org/skills The cost for the seven events is £35. I have also added three Adult/Junior competitions open to golfing and non golfing adults (non golfer just does the putting) for the golfing adult this is alternate shots these are £5 per event

Competition One

1st Tom Wood = Daniel Gyte
2nd Jordan Hutchcraft
3rd Richard Fletcher

Competition Two

1st Lucy Fairweather
2nd Tom Duck
3rd William Jackson

Competition Three

1st Liam Jack
2nd Robbie Cattle
3rd Lucy Fairweather

Competition Four

1st Will Jackson
2nd Tom Turnbull
3rd Daniel Gyte

HSBC Wee Wonders

Boys 11-12
2nd Matthew Clements
4th David Bointon
5th Daniel Gyte
7th Tom wood
8th Robbie Cattle

Boys 9-10
4th =Daniel Dawes
6th Euan Topley
7th James Pilmar

Boys 7-8
3rd Tom Duck
5th Ryan Dawson
7th Luke Pilmar

Girls 9-10

3rd Lucy Fairweather

Adult Junior Competition One

Golfing adult
1st Will Jackson & Graham Ward
2nd Tom Duck & Clive Duck = Matthew Clements & Steve Clements
3rd Alice Wood & Carl Wood

Non Golfing Adult

1st Richard Flecther & Pauline Fletcher
2nd Daniel Gyte & Dennis Gyt

Adult Junior Competition Two

Golfing Adult 1st Tom Duck & Clive Duck
2nd James Pilmer & James Pilmer
3rd Tom Turnbull & Nick Turnbull

Non Golfing Adult

1st Richard and Pauline Fletcher
2nd David Bointon & Bointon = Daniel & Denis Gyte

Skills One 8-10 years
3rd Matthew Clements
2nd Taylor Ham
1st Matthew Butler

11-13 years

3rd Aaron Woodfine Sam Russell Harry Stenton
2nd Josh Berry
1stJack Hugill

Competition one

3rd Kelly Mckuin
2nd Josh Lawton
1st Richard Fletcher

Skills Two

8-10 years
3rd Josh Gorman
2nd Taylor Ham
1st Matthew Clements

11-13 years

3rd Josh Berry
2nd Jake Wilson
1st Harry Stenton

Competition Two

3rd Sam Russell Matthew Clements
2nd Richard Fletcher
1st Taylor Ham

Skills Three

8-10 years
3rd Josh Gorman
2nd Matthew Clements
1st Matthew Butler

11-13 years

3rd Harry Stenton
2nd Aaron Woodfine
1st Jack Hugill

Competition Three

3rd Taylor Ham
2nd Sam Russell,Peter Barlow
1st Anthony Jennison

Skills Four

8-10 years
3rd Will Jackson Matthew Clements, Matthew Butler
2nd David Bointon
1st Josh Gorman

11-13 years

3rd Jake Wilson
2nd Sam Russell
1st Jack Hugill

Competition Four

3rd Matthew Clements
2nd Daniel Gyte
1st Sam Russell

Skills Five

8-10 years
3rd Will Jackson
2nd David Bointon
1st Matthew Clements

11-13 years

3rd Harry Stenton
2nd Sam Russell
1st Jack Hugill

Competition Five

3rd Josh Lawton
2nd Tom Turnbull
1st Matthew Clements

Nick Faldo Series Junior competition

3rd Daniel Gyte Daniel Ison
2nd David Bointon Joshua Craig
1st Sam Russell Anthony Jennison